Náš kalendář

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec

pro zvětšení klikněte na foto

Facebook

 

Projekty opatřené tímto logem byly podpořeny Městskou částí Praha 10.

Spolupráce s MČ Praha 10

Zaměstnání ve zdravotnictví 

Naši sponzoři


http://www.linet.com/cs/ 

 

Český Univerzitní Institut 

 

 AWIGO s.r.o

 

Natur Comfort NP s.r.o.

 

najdete nás na facebooku
 

Návštěva z Turecka

25.2.2014

Ve dnech 17.2. – 21.2.2014 navštívili naši školu studenti z tureckého města Kars.


Z města Kars, které je až na "konci světa", navštívilo naši školu 15 žáků z 3. a 4. ročníků oboru zdravotní sestra. Přijeli z velké dálky díky programu Leonardo da Vinci.

Z Istanbulu do města Kars jde o 40 hodinovou cestu vlakem do severozápadní části Turecka až  ke hranicím s Arménií. Podle statistik je to nejchladnější místo Turecka, kde zima trvá 6 až 7 měsíců a teploty se v noci  pohybují od mínus 30 do mínus  40 stupňů Celsia. Město vybudovali Rusové na přelomu 19. a 20. století a vyznačuje se pravoúhlými ulicemi, což se prakticky  v zemi obráceného půlměsíce nevidí. K pozoruhodnostem v jeho sousedství patří staroarménské zaniklé město Ani.

Se sympatickým  pedagogickým doprovodem v čele s ředitelkou školy  jsme hovořili o každodenním stresu a chvatu  ve škole i vůbec,  známe to přeci dobře všichni. Najdete-li si však na internetu informace o zdejším světě, dozvíte se pravý opak. V Karsu, cituji: "Nejste na pochybách, že už jste
v Asii, kde čas plyne  jiným tempem, jako by se zastavil…“ Ale skutečný život je tam jiný a  pak věřte Wikipedii!

Město leží uprostřed travnatých plání, kde často prší,  a tak tu chovají dobytek, drobné domácí zvířectvo. Pastevectví a těžební lomy jsou hlavní obživou obyvatelstva. Povinná vojenská služba patří k Turecku a to zde v pohraničí ovlivňuje i atmosféru města. Ale zdravotní sestřičky tu chybí, i když je
v Turecku 12 milionová nezaměstnanost.

Tihle středoškoláci, kteří překonali vzdálenost více než 3000 km,  byli v cizině vůbec poprvé, a tak se nelze divit, že to byla pro ně šokující změna. Do školy chodí v uniformách, nekouří, nepijí alkohol
a držet se ve škole za ruce je věc zcela vyloučená. Každá rodina je jiná, drsné klimatické podmínky
a bouřlivá historie za Peršanů, Osmanů a Rusů se na generacích předků i současníků  výrazně odrazila i odráží.

Skupinu stážistů tvořilo 13 dívek a 2 chlapci. Některé z dívek se zdály plaché, málo aktivní, málo usměvavé, jako by byly bez emocí. A nikdo z nich neměl nadváhu, což je zase u nás neobvyklé. Podle jejich přístupu k odborné výuce (např. k přestýlání lůžek pod nechodícími pacienty či k péči o jejich hygienu) šlo pro ně o jisté novinky, a tak  jsme se dozvěděli, že toto se neučí, neboť tyto činnosti  kompetenčně patří nižšímu  zdravotnímu personálu. U nás, jak víme, zdravotní sestry musí být připraveny chopit se každé práce, protože právě  kompetenčně nižších zdravotnických pracovníků  je v našem zdravotnictví a sociálních služeb jako šafránu.

Z rozhovoru s doprovázejícími pedagogy jsme se dozvěděli, že si dokáží představit žít u nás. Dodržuje se hygiena, je tu pořádek, pražská MHD funguje bezchybně, nenosí se školní uniformy, lidé jsou tu skromní, studenti jsou aktivní… pro nás až úsměvné…

A kam se naši stážisté v Praze například podívali?Skupinu přijalo dětské oddělení a dětský urgentní příjem ve Fakultní nemocnici Motol, dále Centrum ošetřovatelské  a sociální pomoci U Vršovického nádraží a ve Zvonkové na Praze 10. V Turecku se domovy pro seniory nestaví, domácí péče se neposkytuje a obor sociální činnost se nestuduje. Senioři zůstávají ve svých  širších rodinách a to je považováno za správné. Milé bylo jejich přijetí v mateřské školce Mládeže na Praze 6, kde si hráli s těmi nejmenšími a rázem to byl jeden svět. SŠ a VOŠ sociálně  právní a pedagogická škola včetně gymnázia  na Evropské v Praze 6 se   na příchod návštěvy připravily po svém. Prezentovali se mimo jiné  pěveckým sborem  všech tří škol. Zážitek určitě silně emotivní!

 

Mgr. Eva Vaňurová

 

Foto zde

 

zpět

 

 

 

Novinky

Protokol o výsledcích společné části MZ

Protokol o výsledcích společné části maturitní zkoušky je připraven pro všechny žáky, kteří maturovali na jaře 2019 k vyzvednutí (kdo se nepřihlásil na VPŽ  - vyzvednutí povinné, kdo se přihlásil – vyzvednutí nepovinné).

Podzimní maturity

Přihlášky k podzimním maturitám lze podat již od 12.6.2019, poslední termín je 25.6.2019.

Švýcarsko

Ve dnech 30.9. - 5.10.2019 pořádá naše škola odbornou exkurzi. Více v aktualitách.

Zrušení večerního studia pro rok 2019/2020

V následujícím školním roce 2019/2020 nebude otevřen 1.ročník večerního studia viz. Přijímací řízení

2.kolo příjímacího řízení

Dne 30. 5. 2019 vyhlásila ředitelka školy  2. kolo přijímacího řízení pro školní rok 2019/2020. Více informací  - Přijímací řízení.


Více novinek >>
STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA, Ruská, Praha 10, sekretariat(zavinac)szs-ruska.cz