Náš kalendář

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec

pro zvětšení klikněte na foto

Facebook

 

Projekty opatřené tímto logem byly podpořeny Městskou částí Praha 10.

Spolupráce s MČ Praha 10

Zaměstnání ve zdravotnictví 

Naši sponzoři


http://www.linet.com/cs/ 

 

Český Univerzitní Institut 

 

 AWIGO s.r.o

 

Natur Comfort NP s.r.o.

 

najdete nás na facebooku
 

Aleksandr z Majdanu

11.9.2014

Příběh Aleksandra Kozlovskye z Ukrajiny, nového žáka naší školy.

 

V únoru 2014 zasáhla střela ze samopalu Kalašnikov 16 letého Aleksandra Kozlovskye v rodném městě Kchmelnyckyi, cca 250 km od Kyjeva. Vrhl se na pomoc křičící ženě, tělem ji přimáčkl k zemi, ale sám byl zasažen do nohy. V místní nemocnici vytáhli kulku a přerušili nervy. To bylo vše. Ležel tak od 19. února, až byl o 8 dní později letecky transportován s dalšími zraněnými do Prahy. Bohužel ho přivezli pozdě. Lékaři ve Fakultní nemocnici  Motol zjistili, že průstřel nohy nastartoval rozsáhlou infekci a byli nuceni nohu nad kolenem amputovat.

„Na Centrálním náměstí v Kyjevě jsem byl se svými spolužáky a známými od 21. 12. 2013. Veskrze to byli mladí do 20 let. Šlo nám o Ukrajinu, protest proti prezidentu Janukovičovi. Zde jsem vyvázl bez zranění, ale to mě čekalo doma!

V červenci jsem se seznámil se Střední zdravotnickou školou v Ruské na Vinohradech. Škola se mi zalíbila, i když byla o prázdninách tichá a prázdná. Dostal jsem informaci o studiu a s ohledem na moje postižení jsem se nadchl oborem Ortotik-protetik, který je mi po mém neštěstí blízký. Začal jsem studium v oboru Sociální činnost. Dostávám šanci poznat žáky školy a zažít výuku. Dále je mi umožněno navštěvovat půlroční intenzivní kurz českého  jazyka v Českém univerzitním institutu, a to zdarma.

Cítím se tu dobře a hlavně v bezpečí. Ve třídě jsem s krajankou Valerií Lunkan, která je v České republice od školky a dokáže mi významně pomáhat. Mé přijetí na SZŠ bylo milé a přátelské, pomáhají mi začlenit se do kolektivu ve třídě i ve škole. Budu se snažit nezklamat spolužáky a ředitelku školy.

Samozřejmě na domov myslím, ale bál bych se vrátit. Možnost studia na této škole znamená po jejím absolvování znalost v ortoticko-protetickém oboru. Po návratu domů bych chtěl odborně pomáhat občanům Ukrajiny.“


Mgr. Eva Vaňurová

 

 

 

 

zpět

 

 

 

Novinky

Podání přihlášek ke studiu

Studijní oddělení přijímá přihlášky ke studiu do 1. ročníků všech studijních oborů denně do čtvrtka 28. února 2019 do 16 hodin.

Výsledky přijímaček nanečisto

Výsledky přijímaček nanečisto byly rozeslány. Pokud k Vám nedorazily, ozvěte se na adresu siklova@szs-ruska.cz.

Sdělení zákonným zástupcům

Počínaje školním rokem 2018/2019 dochází ke změně v organizaci předávání informací o žácích prostřednictvím třídních schůzek. Další informace naleznete v záložce Aktuality.


Více novinek >>
STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA, Ruská, Praha 10, sekretariat(zavinac)szs-ruska.cz