Náš kalendář

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec

pro zvětšení klikněte na foto

Facebook

 

Projekty opatřené tímto logem byly podpořeny Městskou částí Praha 10.

Spolupráce s MČ Praha 10

Zaměstnání ve zdravotnictví 

Naši sponzoři


http://www.linet.com/cs/ 

 

Český Univerzitní Institut 

 

 AWIGO s.r.o

 

Natur Comfort NP s.r.o.

 

najdete nás na facebooku
 

Zpráva z návštěvy zástupců pražských středních škol u partnera v tureckém Izmiru

14. 10. 2014

V rámci projektu Erasmus + Mobility jsou realizovány odborné pobyty studentů v zahraničí. SZŠ Ruská, která je do projektu rovněž zapojena, hostila již několik výprav studentů z Turecka. Pro dojednání podoby další spolupráce s tureckým partnerem proběhlo ve městě Izmir (Turecko) setkání zástupců pražských středních škol, na kterém měla naše škola rovněž své zastoupení.


Odborné pobyty tureckých studentů

Naši zástupci pražských škol jednali s institucí SEYEM Proje Izmir, zastoupenou ředitelem panem Emrahem Durgunem. V projektech Erasmus + Mobility se vychází z odborných pobytů tureckých středoškoláků v zemích EU jako jsou Německo, Francie, Portugalsko, Dánsko, Španělsko, Maďarsko, Polsko a Česko.

Turecké straně jde o maximum poznání pro jejich mladou populaci. Při jednáních nás žádali o poskytování výuky ve specializacích přijíždějících žáků pro získání všeobecného rozhledu. Tito mladí jsou bez jakékoli zahraniční zkušenosti, a k tomu je třeba při tvorbě programu jejich pobytu přihlédnout. Je zájem, aby výjezdy byly zahájeny v co nejkratší době s průměrnou délkou dvoutýdenních návštěv.

 

Návštěva tureckých středních průmyslových škol a střední zdravotnické školy

Naše delegace zástupců pražských středních odborných škol navštívila dvě střední průmyslové školy, každou se zcela jinou specializací.

První z nich se orientuje na IT, elektroniku a elektrotechniku, je pouze chlapecká a čítá na 2 000 studujících. Její založení se datuje 40 let zpátky. Všechny školy jsou v Turecku státní, a proto zcela jinak financované než u nás.

Druhá průmyslovka má o 20 let mladší historii. Nejprve byla čistě dívčí, ale s rozšířením oborů začala přijímat i chlapce. Společně jsou tu vedle sebe budoucí kuchaři, IT specialisté, módní návrháři, pedagogové pro mateřské školky a mimoškolní aktivity, výrobci hudebních nástrojů a grafici. Tato škola vykazuje 1000 žáků. Součástí školy, zaměřené na pedagogickou průpravu, je i cvičná vzorová školka s dětmi od 4 do 6 let, v 6 třídách s celkovým počtem 150 dětí. Zde praktikují budoucí učitelky. Ty mají praxi nejblíž, ostatní obory chodí do některých z mnoha továren v Izmiru. Výroba kabelek, bot, oděvů nebo motorů se nachází v rozlehlých průmyslových zónách čtyřmilionového města.

Pro zástupce zdravotnické školy byla nejzajímavější návštěva před 3 lety vybudované, supermoderní budovy školy. Přednáší se tu v oborech Zdravotní sestra a Asistent záchranáře. Škola má na 500 žáků. Běžná je 9 hodinová výuka. Ve 3 a 4 ročnících je dvakrát týdně praxe pro záchranáře a třikrát pro zdravotní sestry. Své místo na školách mají i stejnokroje a tudíž je zaručen rovný přístup ke všem bez rozdílu. Kuchyně nabízí výběr z pěti jídel. Přišla nám divná velká časová dotace výuky a současně i minimální možnost učitelů k soustředění se během dne. Školy jsou obehnány vysokými ploty, vstupy střeženy ochrankou a všude kamerový systém. Časté jsou školní autobusy rozvážející žáky. Dělá se maximum pro bezpečnost a klid ve škole.

 

Zajímavosti ze systému vzdělávání v Turecku

Všechny střední školy jsou v Turecku čtyřleté a samotný Izmir jich má přes 300. Oproti našim zvyklostem jsou tu značné rozdíly v nárocích na učitele a žáky. Není výjimkou, že je ve třídě až 40 studujících. Vyučovací hodina je tu o pět minut kratší a maximální počet hodin výuky je 8 až 11 denně. Do základní školy se chodí od 6 do 14 let a cílem tureckého školství je zavedení povinné docházky na střední školy. Vždy v pondělí a v pátek se začíná národní hymnou. Mládež je vedena k vlastenectví a hrdosti na svoji historii.

Středoškolští odborní učitelé pracují 40 hodin týdně, ale ani vyšší hodinový úvazek není výjimkou. A protože je žáků obrovské množství, učí se často i na směny ranní a odpolední.

Pracovní podmínky pedagogů jsou s našimi nesrovnatelné. Mají méně komfortu, to znamená, že v kabinetech nebo sborovnách je sice jedna televize, ale rovněž i jen jeden počítač. Místnosti jsou přeplněné, sedí jich tu až 40. Každý má uzamykatelnou skříňku a to je vše, často se musí dělit i o židli. Třídnice jsou tu zatím, tak jak je známe, v papírové podobě, ale známky se již zapisují elektronicky, takže rodiče mají přehled o studijních výsledcích svých dětí. S ohledem na minimum počítačů žádají učitelé často o možnost použít k tomuto účelu i učebny IT, aby mohli naplňovat schválený Školní řád. Současně jsou vyvěšovány průběžně tabule úspěšných dětí, které jsou pravidelně inovovány. Vede to k soutěživosti od mladého věku.

 

Základní informace o Turecku

Turecko se po svém založení v roce 1923 radikálně změnilo. Prezident Atatürk přinesl reformy. Díky jeho osvícenosti se Turecko rozjelo k prosperitě a vyšší životní úrovni. V době založení samostatného státu dosahoval počet Turků 14 milionů a s nárůstem populace se dostal na současných 90 milionů.

Země nežije jen z průmyslu, hornictví a zemědělství. Podstatnou část HDP tvoří příjmy z turistiky. Přijíždějí sem Rusové, Němci, Angličané, Dánové, Nizozemci a samozřejmě i Češi. Počet návštěvníků jde do milionů a příliv turistů narůstá. Zemědělství se díky klimatu v oblasti Egejského moře daří. Jedete-li kolem pobřeží, fóliovníky jsou na každém kroku. Melouny, citrony, mandarinky, banány, rajčata, olivovníky, papriky skvělé chuti i kvality. Některé plodiny mají i více sklizní. Ale všechno není jen růžové. V Izmiru se jen pomalu boří chudinské čtvrti a jejich obyvatelé se stěhují do sociálních bytů.

 

Mgr. Eva Vaňurová

 

 

další fotografie

 

zpět

 

Novinky

Protokol o výsledcích společné části MZ

Protokol o výsledcích společné části maturitní zkoušky je připraven pro všechny žáky, kteří maturovali na jaře 2019 k vyzvednutí (kdo se nepřihlásil na VPŽ  - vyzvednutí povinné, kdo se přihlásil – vyzvednutí nepovinné).

Podzimní maturity

Přihlášky k podzimním maturitám lze podat již od 12.6.2019, poslední termín je 25.6.2019.

Švýcarsko

Ve dnech 30.9. - 5.10.2019 pořádá naše škola odbornou exkurzi. Více v aktualitách.

Zrušení večerního studia pro rok 2019/2020

V následujícím školním roce 2019/2020 nebude otevřen 1.ročník večerního studia viz. Přijímací řízení

2.kolo příjímacího řízení

Dne 30. 5. 2019 vyhlásila ředitelka školy  2. kolo přijímacího řízení pro školní rok 2019/2020. Více informací  - Přijímací řízení.


Více novinek >>
STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA, Ruská, Praha 10, sekretariat(zavinac)szs-ruska.cz