Náš kalendář

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec

pro zvětšení klikněte na foto

Facebook

 

Projekty opatřené tímto logem byly podpořeny Městskou částí Praha 10.

Spolupráce s MČ Praha 10

Zaměstnání ve zdravotnictví 

Naši sponzoři


http://www.linet.com/cs/ 

 

Český Univerzitní Institut 

 

 AWIGO s.r.o

 

Natur Comfort NP s.r.o.

 

najdete nás na facebooku
 

Navštívili jsme vilu Karla Čapka na Vinohradech

14.11.2014

Českému jazyku a literatuře se ve škole věnuje velká pozornost. Majitel vily, MČ Praha 10, nám umožnila navštívit tuto jedinečnou kulturní památku.

 

Vila Karla Čapka z let 1923/24 se nachází v ulici Bratří Čapků. Jde vlastně o dvojvilu, jednu obýval se svoji ženou Olgou Scheinpflugovou Karel Čapek, druhou jeho bratr Josef. Je trvalou připomínkou velikána české kultury, který nás proslavil po celém světě.

U dveří vily jsou dodnes jejich jmenovky, jako by tam stále bydleli. K domácnosti obou umělců patřily dodnes zachované věci denní potřeby, jako je šicí stroj, servírovací stolek, nádoby na vaření a servírování, ale i latinsky psaný univerzitní diplom doktora filosofie Karla Čapka z listopadu 1915 visící na zdi.

Vila měla ve své době nemalý kulturní i politický význam, právě zde se konala pravidelná setkání „pátečníků,“ mezi které patřily i špičky tehdejší české politiky a kultury.

K vile jsme mohli vyrazit z Ruské pěšky, není to tak daleko od školy. Přivítala nás dvojvila v husté zeleni s velkou zahradou, která hrála v životě umělce důležitou roli, tady vznikl slavný Zahradníkův rok, Dášenka, Povídky z jedné a druhé kapsy a další literární skvosty.

Nafotili jsme se tu, aby i ostatní měli představu o podobě interiéru z 30.a 40. let minulého století. Čapkova vila bude po nutných pracích upravena na muzeum přístupné veřejnosti, ale bude se k návštěvě přistupovat velmi citlivě, aby tento malý prostor, historický cenný, nebyl nijak ohrožen.

 

Mgr. Eva Vaňurová

 

Vila Karla Čapka


další fotografie

Projekty opatřené tímto logem byly podpořeny Městskou částí Praha 10.

 

 

 

 

zpět

 

 

Novinky

Termíny ZNT, opravných a rozdílových zkoušek

V záložce Aktuality naleznete termíny zkoušek za školní rok 2018 - 19.

Termíny ZNZ a OZ - přesun na srpen

Vzhledem k tomu, že od soboty budou ve škole probíhat bourací práce a bude zde zvýšený hluk a prašnost, přesouvají se všechny ZNT, opravné a rozdílové zkoušky na poslední týden v srpnu od 26. 8. 2019. Termíny budou vyvěšeny na stránkách školy a v recepci příští týden.

Podzimní maturity

Podepsání protokolu a výpisu z přihlášky k maturitní zkoušce na podzim 2019 je povinné a možné již od 26.6.2019 do 4.7.2019.

Volby do školské rady

Ředitelka školy vyhlašuje volby do Školské rady na zástupce za plnoleté žáky a zástupce  neplnoletých žáků. Návrhy na kandidáty posílejte na mailovou adresu Mgr. Šiklové do konce července.

3. kolo přijímacího řízení - sociální činnost

Dne 20. 6. 2019 vyhlásila ředitelka školy  3. kolo přijímacího řízení pro školní rok 2019/2020 pro obor sociální činnost. Více informací Přijímací řízení - Obecné informace.


Více novinek >>
STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA, Ruská, Praha 10, sekretariat(zavinac)szs-ruska.cz