Náš kalendář

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec

pro zvětšení klikněte na foto

Facebook

 

Projekty opatřené tímto logem byly podpořeny Městskou částí Praha 10.

Spolupráce s MČ Praha 10

Zaměstnání ve zdravotnictví 

Naši sponzoři


http://www.linet.com/cs/ 

 

Český Univerzitní Institut 

 

 AWIGO s.r.o

 

Natur Comfort NP s.r.o.

 

najdete nás na facebooku
 

Obor ortoticko protetický technik je ve světě žádaný

17.2.2015

Na návštěvě u dceřiné společnosti Ottobock ve Zruči - Senci u Plzně


Rozvíjející se spolupráce SZŠ Ruská s německou firmou Ottobock pokračovala výjezdem do její dceřiné pobočky, umístěné v obci Zruč-Senec, ležící 4 km od Plzně.

Přímo od školy jsme se mikrobusem ocitli po 90 minutách před recepcí budovy, postavené v roce 2000 uprostřed vilkové zástavby a v zahradách. Dbalo se na architektonické zasazení do okolního prostředí, a to se zdařile povedlo. Od tohoto data si datuje i firma Ottobock oficiální zastoupení v České republice. 

Firma Ottobock vyváží do světa na 111 tisíc druhů výrobků. My od německé centrály dovážíme na náš trh na 60 tisíc komponentů, které zde i kompletujeme či jinak dokončujeme jako originály pro jednotlivé zákazníky. Německá společnost Ottobock je rovněž jedním z největších výrobců umělých hmot na bázi polyuretanu.

Čistota a pořádek nás oslNa návštěvě u dceřiné společnosti Ottobock ve Zruči - Senci u Plzněovily hned při vstupu recepcí a stejně tak na nás dýchnul výtvarný styl interiéru včetně pohody a příjemného klidu. Na stěnách obrazy, květinové dekorace a samozřejmě výstavy nabízených pomůcek. Např. invalidní vozíky všeho druhu a ten nejdražší za 250 tisíc. Potřebné pomůcky hradí postiženým zdravotní pojišťovny, ale jestliže budou zavedeny doplatky, o kterých se mluví, jistě nemalé částky, kdo si je bude moci dovolit? Ročně se ve Zruči vyrobí na 160 protéz nejmodernějšími technologiemi. Často se tu řeší problémové případy z celé ČR.

Po přivítání naší 9 členné delegace následovalo občerstvení a prohlídka objektu, kde je zaměstnáno celkem na 40 pracovníků, někteří ovšem jsou stále v pohybu za účelem zajištění operativního servisu klientů po celé republice. Každý zaměstnanec má jasně dané kompetence a ty jsou vyvěšeny na průchozí chodbě. Nemůže se tedy stát, aby více osob dělalo totéž!

Za pobočku nás přivítal pan Vladan Princ, vedoucí oblasti protetiky a ortotiky, který má velké zkušenosti, které nasbíral jako mladý přímo v centrále Ottobock, v městečku Duderstadtu. Další významné pracoviště firmy je ve Vídni, kde se věnují elektrotechnice. Ředitel PR pan Mgr. Tomáš Hajský není u firmy ještě tak dlouho, ale již je za ním hodně viditelné práce.

Na 50 dceřiných poboček na všech kontinentech svědčí o špičkovém postavení společnosti v oblasti pomůcek pro postižené. V roce 2019 oslaví společnost 100 let od svého vzniku. Z celkového počtu 7 000  pracovníků jen na výzkumu a vývoji se podílí 450 zaměstnanců firmy, a to je nezanedbatelné množství. Inovacím a novým technologiím je třeba věnovat se soustavně. Ti nejlepší ortotici jsou žádaní a jejich finanční ohodnocení je vysoké. Každý má šanci na sobě pracovat!

V Berlíně má Ottobock vzdělávací centrum a je tu i stálá interaktivní výstava pro laickou veřejnost.

Na workshopech pro nás určených bylo konstatováno, že je dobře, že se studenti oboru dostávají na praxi přímo do dílen, kde si zvyknou na určitý styl práce a dané podmínky.

V oboru Ortotik-protetik lze pokračovat na FTVS v Praze, Ostravské univerzitě a v letošním roce se má tento obor otevřít na Západočeské univerzitě.

 

A co se studenti dozvěděli?

"Naše práce není stNa návštěvě u dceřiné společnosti Ottobock ve Zruči - Senci u Plzněereotypní, je rozmanitá", zdůraznil master Vladan Princ. „Poptávka po protetických pomůckách ve světě je obrovská. Je však třeba zvládnout řemeslo a také jazyk té země, kde chci začít. Za zkušenostmi se chodívalo do světa na vandr a ten se vám celoživotně vyplatí. Začátky jsou těžké, ale je třeba je překonat."

Nejdůležitější na práci protetika je pomáhat konkrétním postiženým lidem. A tak je dobré učit se vcítit do každého postiženého. Pro každého jedince se pomůcka dělá přímo pro něj, jsou to originály. Je to práce tvořivá, a proto je dobré když ortotik umí sám plavat, lyžovat, jezdit autem, pak přistupuje k výrobě pomůcky výrazně jinak.

Realizační tým musí začít spolupracovat s postiženým bezprostředně po amputaci. Pacient by měl projít předprotetickou terapií, dále volbou vhodné pomůcky, sejmutím měrných podkladů, konečně mít vlastní protézu, zkoušku, následně školu chůze a pak již je to start zpět do života. Škola chůze je výborná např. na rehabilitační klinice Malvazinky. Nedílnou stálou součástí péče o osoby s postižením jsou pravidelné kontroly pomůcky, kterou je stále třeba sledovat a upravovat.


A komu pomáháme?

- lidem po ztrátě končetin

- ochrnutým lidem

- postiženým dětem

- lidem odkázaným na vozík

 

Tento obor je třeba mít rád a mít rád i ty, kteří nás potřebují. Představuje to celoživotní vzdělávání. Tuhle práci nelze robotizovat, vyžaduje manuální zručnost, a proto nejsou pomůcky bohužel v levné finanční kategorii.

Firma Ottobock již od roku 1988 aktivně podporuje paralympijský sport. I během paralympijských her v Riu se mohou všichni sportovci spolehnout na bezplatný servis svých protéz, ortéz nebo vozíků.

Věřme, že se navýší počty studentů tohoto oboru na Střední zdravotnické škole v Ruské a že se žáci podívají i do německého Duderstadtu, aby jejich představa o poslání a možnostech firmy Ottobock byla kompletní!


Mgr. Eva Vaňurová

 

další fotografie

 

zpět

 

 

Novinky

3. kolo přijímacího řízení - sociální činnost

Dne 20. 6. 2019 vyhlásila ředitelka školy  3. kolo přijímacího řízení pro školní rok 2019/2020 pro obor sociální činnost. Více informací Přijímací řízení - Obecné informace.

Informativní schůzka pro rodiče žáků přijatých do 1. ročníků

Informativní schůzka pro rodiče žáků přijatých  do 1. ročníků na SZŠ Ruská proběhne ve středu 19. června od 16 hodin.

Protokol o výsledcích společné části MZ

Protokol o výsledcích společné části maturitní zkoušky je připraven pro všechny žáky, kteří maturovali na jaře 2019 k vyzvednutí (kdo se nepřihlásil na VPŽ  - vyzvednutí povinné, kdo se přihlásil – vyzvednutí nepovinné).

Podzimní maturity

Přihlášky k podzimním maturitám lze podat již od 12.6.2019, poslední termín je 25.6.2019.

Švýcarsko

Ve dnech 30.9. - 5.10.2019 pořádá naše škola odbornou exkurzi. Více v aktualitách.


Více novinek >>
STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA, Ruská, Praha 10, sekretariat(zavinac)szs-ruska.cz