Náš kalendář

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec

pro zvětšení klikněte na foto

Facebook

 

Projekty opatřené tímto logem byly podpořeny Městskou částí Praha 10.

Spolupráce s MČ Praha 10

Zaměstnání ve zdravotnictví 

Naši sponzoři


http://www.linet.com/cs/ 

 

Český Univerzitní Institut 

 

 AWIGO s.r.o

 

Natur Comfort NP s.r.o.

 

najdete nás na facebooku
 

Šikana, kyberšikana a sociálně patologické jevy ohrožující mládež

(Předvánoční přednáška v divadle „U Hasičů“)

Jistě je dobré, že existují agentury, které připravují přednášky na zadaná témata!

Lekce k problematice „Setkání se šikanou a poučení, jak se jí bránit „ určené pro žáky ZŠ a odděleně pro SŠ, jsou určitě záslužné. Na divadelním podiu stál stůl, židle, notebook a zasvěcený odborník.  A my se těšili, co se dozvíme.

Začalo to čtením připravených slajdů promítaných z notebooku na  plátno. A tak zaznělo například: Ústava ČR z roku 1993 obsahuje i listinu základních práv a svobod.“ „Důležitý je trestní zákoník a odpovědnost mládeže za protiprávní činy, dočteme se v paragrafech koncipovaných roku 2003.“ Ano, úvod byl delší a všeobecnější, ale s napětím jsme čekali, kdy se půjde tzv. k věci.

A pak  přišlo to pravé: Co nazýváme šikanou? „Je to chování s cílem ublížit, zastrašovat skupinu i jednotlivce. Lehce se z ní stane trestný čin v podobě vydírání, omezování osobní svobody, násilného ublížování  na zdraví, vyhrožování, znásilnění, kuplířství, sexuální zneužívání. Kriminalita páchaná dětmi na dětech (šikana, týrání, domácí násilí, zanedbávání, vandalismus, agresivita). Pod kyberšikanou se toho schová hodně. Útočník je anonymní, mění se místo a čas útoku, dopady jsou tragické. Jak postupovat? Je třeba mít důkaz a svěřit se kompetentní osobě, např. třídnímu učiteli. Další známé projevy šikany je sexing (šíření dětské pornografie včetně zveřejnění na internetu). Kybergrooming – přilákání dítěte k sexuálním praktikám, vydírání fotografiemi. Kyberstalking – obtěžování, nebezpečné pronásledování, výhrůžky, falešná obviňování, krádeže identity a dat, monitorování počítačem, příprava vraždy dítětem… Boomfights – demolování věcí…“

Ano, je toho hodně, co dnešní mládež ohrožuje a k tomu se druží alkohol, drogy a nikotin.

Při přednášce, byla pro názornost použita i konkrétní kazuistika.

A závěr? Přednášející se zaměřil na šikanu mezi vrstevníky, ale že častá je také šikana ve střetu s dospělou populací, ať již z jedné či druhé strany, tak  to mi tam chybělo.

Mgr. Eva Vaňurová

zpět

 

Novinky

Protokol o výsledcích společné části MZ

Protokol o výsledcích společné části maturitní zkoušky je připraven pro všechny žáky, kteří maturovali na jaře 2019 k vyzvednutí (kdo se nepřihlásil na VPŽ  - vyzvednutí povinné, kdo se přihlásil – vyzvednutí nepovinné).

Podzimní maturity

Přihlášky k podzimním maturitám lze podat již od 12.6.2019, poslední termín je 25.6.2019.

Švýcarsko

Ve dnech 30.9. - 5.10.2019 pořádá naše škola odbornou exkurzi. Více v aktualitách.

Zrušení večerního studia pro rok 2019/2020

V následujícím školním roce 2019/2020 nebude otevřen 1.ročník večerního studia viz. Přijímací řízení

2.kolo příjímacího řízení

Dne 30. 5. 2019 vyhlásila ředitelka školy  2. kolo přijímacího řízení pro školní rok 2019/2020. Více informací  - Přijímací řízení.


Více novinek >>
STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA, Ruská, Praha 10, sekretariat(zavinac)szs-ruska.cz