Poznávací zájezd do Belgie a Anglie

Ve dnech 27. 4 . až 2. 5. 2009 se uskutečnil poznávací zájezd studentů SZŠ Ruská do Belgie a Anglie.

Vyjeli jsme 27. 4. ve večerních hodinách autobusem a cestovali jsme přes noc . Ráno nás uvítala Belgie svým deštivým a chladným počasím, ale náladu a chuť poznávat nové nám to nezkazilo.

Naše první zastávka v této zemi byla Brusel, hlavní město Belgie

Nejdříve jsme poznávali trochu z historie této země, když jsme se zastavili v impozantní gotické katedrále sv. Michala a sv. Guduly a prohlédli si pravoúhlé náměstí se třemi desítkami cechovních domů zapsané na seznamu UNESCO.

Další návštěva byla v muzeu čokolády, kde nám chutnala ochutnávka pravé belgické čokolády a pak jsme se těšili na největší molekulu železa na světě – Atomium. Nejrychlejší výtah v Evropě nás zavezl až na vrchol Atomia odkud byl nádherný výhled na město Brusel.

Na závěr naší návštěvy Bruselu jsme mohli obdivovat miniatury nejkrásnějších evropských budov v parku Mini Europe, který byl nedaleko Atomia v krásném prostředí s kvetoucími kaštany a i počasí se na nás usmálo, svítilo slunce a mohli jsme odložit teplé oblečení a deštníky.

Z Belgie jsme pokračovali do Francie a pak vlakem do Anglie

Naše obava z chladného a deštivého počasí se nepotvrdila a tak naše první zastávka po příjezdu do Anglie byla plná slunce a pohody.

Opět jsme si mohli zopakovat něco z historie Anglie, protože naše první zastávka bylo krásné město Canterbury se svou světoznámou Canterburskou katedrálou z 11. století, která je sídlem křesťanské církve v Anglii. A nádherný hrad v Leedsu, který byl obklopený anglickým parkem, plný vodního ptactva a voliér papoušků.

Největší atrakcí však bylo bludiště, které jsme si všichni vyzkoušeli a poznali, že není snadné najít cestu ven.

Dále cesta do Londýna k rodinám, kde jsme byli ubytováni dva dny a kde jsme si mohli procvičit naše znalosti z anglického jazyka. Abychom nezaháleli, dostali jsme od vyučujících domácí úkoly, jaké informace o rodinách máme zjistit.

První den v Londýně jsme věnovali poznávání historie, ale i zábavě. Nejdříve jsme navštívili sídlo Alžběty II. Ve Windsoru a prohlédli si jeho okolí, ale odpoledne jsme strávili v zábavném parku Legolandu. I když počasí nebylo nejteplejší, i přes to nás to neodradilo od vyzkoušení si všech atrakcí včetně vodních. Do Londýna jsme se vraceli mokří, ale spokojení a plni zážitků.

Poslední den jsme strávili v Londýně, kde jsme mohli vidět sídlo parlamentu, Buckinghamský palác, sídlo anglické královny v Londýně, královskou stráž, Wstminster Abbey místo korunovace anglických panovníků a mnoho dalších významných památek, ale také jsme se mohli podívat, jak se slaví 1.máj

v Anglii na Trafalgarském náměstí, kde na nás shlížel ze svého sloupu admirál Nelson, vítěz u Trafalgaru.

Nejvíce se nám líbil London Eye, kterým jsme se svezli a z kterého byl nádherný výhled na Londýn.

Počasí nám přálo, slunce hřálo a my jsme si náš poslední den užívali nejen prohlídkou města, ale i nákupy, nebo jen doušky anglického čaje nebo kávy.

Všem se nám zájezd líbil a nechtělo se nám odjet.

Mgr. Irena Salavcová

Termíny ZNT, opravných a rozdílových zkoušek

V záložce Aktuality naleznete termíny zkoušek za školní rok 2018 - 19.

Termíny ZNZ a OZ - přesun na srpen

Vzhledem k tomu, že od soboty budou ve škole probíhat bourací práce a bude zde zvýšený hluk a prašnost, přesouvají se všechny ZNT, opravné a rozdílové zkoušky na poslední týden v srpnu od 26. 8. 2019. Termíny budou vyvěšeny na stránkách školy a v recepci příští týden.

Podepsání protokolu a výpisu z přihlášky k maturitní zkoušce na podzim 2019 je povinné a možné již od 26.6.2019 do 4.7.2019.

Volby do školské rady

Ředitelka školy vyhlašuje volby do Školské rady na zástupce za plnoleté žáky a zástupce  neplnoletých žáků. Návrhy na kandidáty posílejte na mailovou adresu Mgr. Šiklové do konce července.

3. kolo přijímacího řízení - sociální činnost

Dne 20. 6. 2019 vyhlásila ředitelka školy  3. kolo přijímacího řízení pro školní rok 2019/2020 pro obor sociální činnost. Více informací Přijímací řízení - Obecné informace.