Náš kalendář

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec

pro zvětšení klikněte na foto

Facebook

 

Projekty opatřené tímto logem byly podpořeny Městskou částí Praha 10.

Spolupráce s MČ Praha 10

Zaměstnání ve zdravotnictví 

Naši sponzoři


http://www.linet.com/cs/ 

 

Český Univerzitní Institut 

 

 AWIGO s.r.o

 

Natur Comfort NP s.r.o.

 

najdete nás na facebooku
 

Odborný pobyt studentů v Hamburku s výjezdem do Dánska

Navštívili jsme svobodné hanzovní město Hamburg a město Sonderborg v Dánském království.

 

Cesta

V novém autobuse IVECO jsme odstartovali od školy v počtu devatenácti v neděli 23. září 2012.

Čekala nás 640 km dlouhá cesta do Hamburku. Po poledni jsme zastavili v Berlíně-Dahlem a plánovanou přestávku jsme strávili procházkou ve velkolepé a rozsáhlé botanické zahradě. Zahrady se skleníky a přilehlým přírodovědným muzeem jsou ale na celý den, nikoli na 90 minut. Protože bylo nádherně, pauza mezi 10 tisíci druhy rostlin a stromů prospěla tělu i duši.

 

Pobyt v Hamburku

Zcela na čas jsme pak přijeli do údajně největšího hostelu na světě který stojí v Hamburku, Spaldingstrasse 160. Po dlouhé cestě jsme běželi na večeři a pak začalo přihlašování a rozdávání čipových karet ke vstupu do pokojů. S velkým překvapením jsme pro naše studenty obdrželi vodovzdorné pásky na ruku, které měli nosit celý pobyt s vysvětlením, že je tak snazší identifikovat mladistvé, kterým se nenalévá alkohol. Pokoje s novým nábytkem a perfektní stav sociálních zařízení byly jen potvrzením německé čistoty a smyslu pro preciznost.

Druhý den jsme již postupovali podle předem připraveného programu. Zážitkem byla ultra moderní klinika Universitätsklinik Eppendorf, patřící k nejmodernějším v Evropě. Pod jednou střechou zde najdeme špičkovou medicínu, spojenou s nejnovější lékařskou technikou, výzkum a studium. Více, než 9100 spolupracovníků – lékaři, ošetřovatelský tým, včetně terapeutů.

Příjemná byla návštěva ve zdravotnické škole Gesundheits und Krankenpflegeschule na adrese Gross Sand 3. Fota v příloze tomu nasvědčují. Zmíněná škola se nachází v areálu nemocnice Wilhelmsburg, kterou jsme také prošli. Má 70 studijních míst v tříletém studiu s tím, že základem je výchova k profesionalitě v křesťanské víře.

Za zmínku rozhodně stojí „multikulti“ domov a denní stacionář pro seniory. Najdeme ne méně, než 10 etnik, vše v plné harmonii a pohodě. Součástí je i skvostně vybavený turecký haman a upravená zahrada, jednoduše pohádka. Nahlédli jsme v krátkosti, za platbu je otevřený i veřejnosti. Po léta v Hamburku žijící paní Leyla, původem z Turecka, založila toto ojedinělé zařízení a s úspěchem (Das interkulturelle Senioren-Wohnhaus).

V katolickém dětském domově (Kinderheim St. Ansgar-Stift Hamburg) nás přijala paní ředitelka Margret Emsters. Hovořila zcela otevřeně: „Na 40 dětí od 3 do 18 let je rozmístěno v bytech ve více budovách a to maximálně po deseti s tím, že každé má svůj pokoj. Jejích biologičtí rodiče žijí v neutěšených podmínkách, jsou to alkoholici, nezaměstnaní, pacienti psychiatrii, nebo se na svých dětech dopouštěli násilí. Vzhledem k tomu, že se ve většině případů přijde na situaci dětí pozdě, není fakticky v lidských sílách přivést je zcela k pořádku a k návykům, kterým podléhá běžná rodina. Z těchto důvodů je nelze doporučit k adopci a co je hlavní, biologičtí rodiče sice o ně nestojí, ale k adopci nedají souhlas. V mém pracovním týmů je pět pedagogů-vychovatelů. Práce je to náročná, na úkor vlastního soukromí a tak ve většině případů žijí sami. Cokoli si naplánujete totiž nevyjde, musí se řešit náhle vzniklé problémy na pracovišti. S ohledem na to, mám u svých podřízených 50% fluktuaci. Děti vychováváme tvrdě, aby byly schopné orientovat se, nic se jim neslibuje. Zůstat mohou pouze do 18 let a pak se již musí starat samy. Najít si práci, studovat. V posledních letech bylo na německých vysokých školách zavedeno školné a za 1 semestr se platí 700 Euro a k tomu jdou náklady na bydlení, knihy, stravu, oblečení apod. a proto musí leckdo vzít při studiu jakoukoli práci. Problémy se řeší kolektivně a na čem se skupina usnese, to platí a musí se dodržovat. Dětem je dovoleno do všeho mluvit, takže se stává, že děti mají více práv než jejich vychovatelé. Na televizi se dívají zřídkakdy, spíše upřednostňujeme aktivizaci v týmu, která je pro tyto děti nezbytná. Samozřejmě, že ne všechny domovy v Německu jsou stejně vybaveny, jsou i případy domovů o stovce dětí. Domov je neustále otevřený všem návštěvám a tak není možné, aby se život odehrával za zavřenými dveřmi a nevědělo se, co se v něm děje.“

 

Výlet do Dánského království

Jednodenní výlet do Dánského království se velice povedl. V zálivu Baltského moře nás sice přivítal drobný deštík a vítr, ale své kouzlo výletního letoviska měl Sonderborg i tak. Slavnostně oblečení studenti byli přijati v sociálně-zdravotní komunitě města, vzdáleného 200 km od Hamburku. Věnovaly se nám 4 pracovnice a ve 2,5 hod. přednášce jsme se hodně dozvěděli. Odbornice komunity se věnují výchově, prevenci, vzdělanosti dětí a jejich rodin.

Zdravý životní styl se v Dánsku rozhodně nosí. Stálý zápas s kouřením a alkoholem je dlouhodobým procesem, který je centrem pozornosti a dále je tu snaha zajistit bezpečný sex u teenegerů. Elektrická cigareta je v Dánsku považována za nebezpečnou. Náplně s nikotinem se vyrábí v USA, ale i jinde ve světě. Neví se přesně, co dalšího kromě nikotinu obsahují a tak ji Dánové považují za nebezpečnou a jednoznačně ji nedoporučují. Dánové mají smysl pro ekologii, získávání elektrické energie chtějí ještě zvýšit výstavbou dalších větrných elektráren. V Dánsku je to jednoznačná cesta, větrno je tam neustále, fouká ze všech stran a i my jsme to pocítili...

 

Odpočinek v Kalkenkirchenu

Pamatovalo se i na relaxaci, zajeli jsme do blízkého Kalkenkirchenu, kde mají báječné termální lázně. Protiproudy, vířivky, divoké řeky, cvičení ve vodě s hudbou, stály rozhodně za to. Zážitkem byla i procházka takřka sto let starým tunelem pod Labem.

Hamburk je velkoměsto kypící životem a řada čtvrtí je dokladem blahobytu jeho obyvatel. Dánský Sonderborg naproti tomu pohodové nevelké město u moře, kde se musí jistě často opravovat domy zalévané větry se sprškami slané vody.

 

Mgr. Eva Vaňurová

 

Foto zde

 

Projekty opatřené tímto logem byly podpořeny Městskou částí Praha 10.

 

 

 

 

zpět na přehled zahraničních pobytů

 

Novinky

Termíny ZNT, opravných a rozdílových zkoušek

V záložce Aktuality naleznete termíny zkoušek za školní rok 2018 - 19.

Termíny ZNZ a OZ - přesun na srpen

Vzhledem k tomu, že od soboty budou ve škole probíhat bourací práce a bude zde zvýšený hluk a prašnost, přesouvají se všechny ZNT, opravné a rozdílové zkoušky na poslední týden v srpnu od 26. 8. 2019. Termíny budou vyvěšeny na stránkách školy a v recepci příští týden.

Podzimní maturity

Podepsání protokolu a výpisu z přihlášky k maturitní zkoušce na podzim 2019 je povinné a možné již od 26.6.2019 do 4.7.2019.

Volby do školské rady

Ředitelka školy vyhlašuje volby do Školské rady na zástupce za plnoleté žáky a zástupce  neplnoletých žáků. Návrhy na kandidáty posílejte na mailovou adresu Mgr. Šiklové do konce července.

3. kolo přijímacího řízení - sociální činnost

Dne 20. 6. 2019 vyhlásila ředitelka školy  3. kolo přijímacího řízení pro školní rok 2019/2020 pro obor sociální činnost. Více informací Přijímací řízení - Obecné informace.


Více novinek >>
STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA, Ruská, Praha 10, sekretariat(zavinac)szs-ruska.cz