Odborný pobyt v Tullnu

Začátkem října (6. - 12.10. 2013) odjela 20 členná skupina studentů ze Střední zdravotnické školy Ruská s pedagogickým doprovodem do města Tullnu.

Během týdenního pobytu navštívila 5 zařízení rakouské společnosti SeneCura a za podpory českého Seniorholdingu proběhly odborné exkurze s výkladem.

Co napsali studenti o pobytu?

Tereza Havlová, studentka 1. ročníku Zdravotnického lycea:

„Moc mě překvapil přístup zdravotníků a všech pracovníků k pacientům a klientům. Ne vždy se s tímto zdvořilým a pozorným chováním setkáme v Čechách. Vždy a všude se k nám chovali na úrovni, to bylo velmi pozitivní. Horší pak byly příběhy apalitiků všech věkových skupin. Největší dojem na mě udělal 26 letý pacient, který zde byl po pádu z točitých schodů. Že dokázal pohnout hlavou, to již byl pokrok! Nejspíše již nikdy nebude mluvit, ani žít svůj život jako předtím. V tu chvíli jsem si uvědomila, že i z maličkostí se může stát tragédií.“

Spolužačka Melanie Majerová se vyjádřila, citujeme:

„Nikdy by mě nenapadlo, že „běhání“ po sociálních centrech a klinikách může být tak zajímavé a poučné. Také mě zaujalo, jak moc záleží našim rakouským sousedům na seniorech a na tom, aby prožili hezký zbytek života.“

Další studentka, Anna Rytířová se k návštěvě Kremže vyjádřila takto:

“Nádherné prostředí, ale i přátelská atmosféra. Moc se mi líbilo, že si každý klient mohl zařídit svůj pokoj po svém. Přinést si své obrazy, skříň a co mu bylo milé. Pokoje byly dostatečně velké a maximálně dvoulůžkové, zaměstnanci velmi příjemní a bylo na nich vidět, že je jejich práce baví a váží si ji.“

Josefína Mráčková napsala:

“Velmi na mě zapůsobila společnost SeneCura, protože zaměstnanci se snaží zprostředkovat pacientům domácí pohodu i přes jejich těžkou nemoc, která není nejlehčí pro ně ani pro jejich blízké. Prostředí v zařízeních je plné barevných obrázků a výzdoba se obměňuje podle významných svátků a ročních období.

Senioři se na nás usmívali, i když jim mohlo být divné, že přišla tak velká návštěva. S chutí se vrhali na všechny aktivity a programy, které byly pro ně připraveny. Nejvíce mě nadchla jejich snaha změnit sebe sama a jejich vyrovnání se se situací, ve které jsou. Společnost SeneCura má hodně trpělivosti s pacienty, kteří nezvládají denní péči o sebe a pomáhá jim navrátit se do života.“

Nicol Šuchmanová, studentka oboru Zdravotnický asistent:

„V Purkersdorfu jsem obdivovala sestry, které mají sílu se o pacienty starat. Věřím, že je to velmi náročné, a proto smekám. V neurologicko-rehabilitačním centru v Kittsee mě zaujaly přístroje a rehabilitační pomůcky, díky nimž se dokáže postavit na nohy mnoho pacientů po mozkových příhodách. Jedno patro bylo určeno pro příbuzné pacientů. Krásné prostředí, ve kterém se lze cítit útulně. Navštívili jsme i zařízení v Grafenwörthu, kde se specializují na stavy demence. Tady mě zaujala terapie se dvěma koliemi. Mateřské školy, které bývají umístěny v některých zařízeních společnosti SeneCura symbolizují dvě etapy života člověka - dítěte a seniora - obě skupiny jsou vázány na pomoc svého okolí. A děti ze školičky chodí za seniory a rozjasňují jim jejich stáří. Chodí jim gratulovat k životním výročím a hrát si s nimi, oběma stranám pak září oči štěstím.“

Sára Kuchynková se vyjádřila takto:

„Hlavně mě překvapila rodinná atmosféra, která zde panovala a moderní vybavení, které jsem si mohla vyzkoušet na vlastní kůži. S pomocí přístroje jsem se učila chodit a otestovala jsem křeslo Q.R.S, které zlepšuje stavy při inkontinenci. Po týdnu pobytu v Rakousku si budu mnohem více vážit toho, že jsem zdravá, je to to nejpřednější v životě.

Prezentace zde

Itinerář zde

Výpadek služeb o víkendu

Počínaje 14:00 v pátek 29.3. budou probíhat úpravy připojení školy do internetu. Z tohoto důvodu budou průběžně nedostupné všechny služby školy = Bakaláři, Objednávání obědů, Přístup do e-mailu. Vše by mělo být vyřešeno během víkendu. Děkujeme za pochopení.

Podání přihlášek ke studiu

Studijní oddělení přijímá přihlášky ke studiu do 1. ročníků všech studijních oborů denně do čtvrtka 28. února 2019 do 16 hodin.

Výsledky přijímaček nanečisto

Výsledky přijímaček nanečisto byly rozeslány. Pokud k Vám nedorazily, ozvěte se na adresu siklova@szs-ruska.cz.