Studijní a vzdělávací zájezd do Amsterdamu a Yorku

Ve druhém týdnu letošního školního roku navštívilo 23 studentek a 2 studenti naší školy Velkou Británii v rámci studijního vzdělávacího zájezdu, který byl součástí projektu Zdokonalování jazykových kompetencí.

Cesta se zastávkou v Amsterdamu

Cílem cesty bylo historické město York v nejsevernějším anglickém hrabství Yorkshire. Cestou do Británie jsme strávili jeden den v hlavním městě Nizozemí Amsterdamu, kde byla hlavní atrakcí plavba lodí po kanálech – grachtech, a také prohlídka Muzea Anny Frankové. Ve večerních hodinách jsme se přesunuli na trajekt, a po šestnáctihodinové noční plavbě přistáli v severoanglickém Newcastlu. Odtud jsme pokračovali autobusem na jih, naší první zastávkou bylo malebné přímořské městečko Whitby a také Scarborough s úžasným mořským akváriem.

Pobyt v Yorku

Pak nás již v Yorku očekávaly hostitelské rodiny, u kterých studenti strávili následující tři dny. Komunikace s rodinami nebyla jedinou příležitostí jak si zlepšit angličtinu, dopoledne rovněž navštěvovali kurz angličtiny s rodilými mluvčími. Hlavními tématy byla konverzace o slavení Vánoc a Velikonoc v obou zemích. Studenti se zapojovali aktivně do diskuse a odvezli si mnoho zajímavých poznatků.

Během pobytu v Yorku si studenti prohlédli majestátní katedrálu York Minster, vikingské muzeum Jorvik Viking Center a samozřejmě historické centrum bývalého hlavního města Velké Británie. Jedno odpoledne jsme navštívili Fountains Abbey, největší a nejzachovalejší cisterciácké opatství ve Velké Británii. Poslední den pobytu byl věnován celodennímu výletu do Lake District, kde jsme si prohlédli turistické centrum Keswick a projeli se lodí po jezeře Windermere.

Výlet do Londýna

Následující den brzy ráno jsme vyrazili směrem k Londýnu. Ten nás trochu zklamal nepříjemným deštivým počasím, které nás provázelo při prohlídce všech turisticky atraktivních míst, ale večerní dvouhodinová návštěva obchodního domu Primark dala na všechny nepříjemné pocity rychle zapomenout.

Kromě fotografií a suvenýrů si všichni studenti odvezli spoustu nových zážitků a pro mnoho z nich bylo setkání s autentickou angličtinou povzbuzením a inspirací do dalšího studia.

Studijní pobyt byl podpořen grantem hl. m. Prahy.

Ing. Petr Hořejš

RNDr. Dagmar Kenkušová

Den otevřených dveří

V sobotu 19. ledna 2019 proběhne od 9 hodin do 12 hodin na SZŠ Ruská Den otevřených dveří. Všechny zájemce o studium srdečně zveme.