Odborná stáž ve Španělsku 2015

Druhého běhu projektu „Specifika ošetřovatelské a nutriční péče u seniorů v zahraničí“ v rámci programu Erasmus + se zúčastnilo 9 žáků naší školy (6 dívek a 3 chlapci).

Do stáže, která proběhla v termínu 24. 4. – 8. 5. 2015, byli zapojeni opět žáci dvou oborů, a to Ošetřovatel a Zdravotnický asistent.

Průběh stáže

Stážisté pracovali ve dvojicích (v jednom případě jednotlivě) v pěti různých institucích, které zajišťovaly ošetřovatelskou a sociální péči pro seniory v Granadě a jejím okolí.

Na základě vyhodnocení nutričního screeningu podávali stravu a tekutiny, podíleli se na prevenci dehydratace a podvýživy seniorů, rovněž uspokojovali potřeby klientů v základních oblastech – hygienická péče, dopomoc s oblékáním, péče o kůži a dutinu ústní.

Dále se podíleli na aktivizaci klientů pomocí  ergoterapie a kognitivního tréninku paměti a uspokojování jejich sociálních potřeb.

Ošetřovatelské výkony prováděli na základě svých kompetencí v závislosti na oboru, který jednotliví žáci studují.

Svoje poznatky a nové zkušenosti prezentovali stážisté na závěrečném evaluačním semináři v Ganadě, kterého se zúčastnili, jak doprovázející pedagogové, tak španělští partneři. Na závěr obdrželi Europass Mobility, ve kterém jsou tato stáž a její dosažené výsledky zaznamenány. Tímto certifikátem se budou moci prokazovat ve své profesní kariéře.

Diseminace

Se specifiky ošetřovatelské péče ve Španělsku seznámili žáci svoje spolužáky na teoretických hodinách ošetřovatelství i na odborné praxi. Dále vystoupili se svými odbornými prezentacemi na předmětové komisi ošetřovatelství, kde byli přítomni všichni vyučující odborných předmětů. Nové poznatky nepřivezli jen žáci, ale i Mgr. Patrik Burda, který stážisty po celou dobu zahraniční praxe odborně vedl.

Díky tomuto odbornému pobytu dojde zajisté ke zkvalitnění výuky odborných předmětů i obohacení našeho ŠVP.

RNDr. Dagmar Kenkušová

Fotogalerie zde

Den otevřených dveří

V sobotu 19. ledna 2019 proběhne od 9 hodin do 12 hodin na SZŠ Ruská Den otevřených dveří. Všechny zájemce o studium srdečně zveme.